Vačšie Prsia

Rekonštrukcii pŕs po pôrode pomôže prsná gymnastika

Sep 28, 2016 | Prírodné zväčšovanie poprsia, Zaujímavosti

Ako by ste sa mali o prsia starať, aby zostali krásne aj po pôrode a dojčení?

Krém na prsia

Krémovanie pŕs pomôže udržať pokožku sviežu

Každá mliečna žľaza je umiestnená na hrudných svaloch a pripevnená je k nim šľachami zo spájacieho tkaniva, ktoré sa volajú Kupe­ro­ve šľachy. Treba si uvedomiť, že mliečne žľazy nie sú tvorené svalmi, a preto si ich, žiaľ, nemôžeme „vyformovať“, teda zväčšiť a spevniť fyzickým cvičením ako iné časti tela, napríklad trasľavé zadky. Ak nám prsia po pôrode poklesnú a na­tiahnu sa, niet nám pomoci – okrem plastickej operácie a špeciálnych cvikov, ktorými posilňujeme hrudné svaly. Tieto cviky nám mô­žu mierne pomôcť v boji s ovis­nutými prsníkmi.

Striám na prsníkoch zabráni elastín

Či strie máte alebo nie závisí nielen od rýchleho rastu prsníkov, ale aj od pevnosti spájacích tkanív, ktoré sú zmesou vláken kolagénu a elastínu. Ak u vás prevažuje kolagén, máte strií viac, ak je veľa elastínu, strie sa tvoria menej alebo takmer vôbec. Dôležitá je aj rýchlosť naťahovania kože. Pri pomalom, postupnom naťahovaní sa koža dokáže prispôsobiť a dorásť, preto tuční ľudia strie nemajú. Ale rýchle zmeny v tehotenstve najmä na brušku dokážu strie vytvoriť – vlákna elastínu a kolagénu pod vplyvom hormónov mäknú a trhajú sa. Tieto roztrhnuté miesta sa vzápätí zaplnia spájacím tkanivom, v ktorom je veľmi veľa ciev, a preto majú strie „krásnu“ bordovú farbu. Po čase cievy ustupujú a strie blednú.

Ako si udržať krásu pŕs?

Dá sa to, no treba začať už v tehotenstve. Najdôležitejším krokom je správny výber podprsenky. Prvým kritériom pri jej výbere je, že musí prsia držať, nie stláčať. Tesná podprsenka rozhodne rast pŕs nezastaví, môže vám len skomplikovať krvný obeh, dokonca sa môže vytvoriť bolestivý opuch. Neza­ned­bateľný je materiál – žiadna sta­ro­dáv­na umelina, buď bavlna ale­bo syntetické látky, ktoré prepúšťajú vzduch a sajú vla­hu. Dajte pozor aj na to, aby podprsenka mala hrubé a pevné ramienka, žiadne kostice a hrubé švy. Ak vám prsia rastú skutočne závratnou rýchlosťou, odporúčame vám nedávať si podprsenku dolu ani v spánku. Krémy proti striám sú z veľkej časti reklamnou záležitosťou, ale ak sa budete natierať celé tehotenstvo špeciálnymi krémami pre tehotné, pomôžu vám „striovosť“ zmierniť.

Prsná gymnastika

  • držte ruky pred hruďou, pevne si chyťte zápästia. Do jednej päste zápästie druhej ruky a naopak. Silne stlačte dlane, narátajte do desať a uvoľnite. Opakujte aspoň päťkrát
  • držte ruky ako pri prvom cviku, zdvihnite ich na úroveň očí, stlačte, rátajte, uvoľnite, opäť päťkrát
  • spusťte držiace sa ruky k pásu a rovnako ako predtým stlačte, rátajte, uvoľnite, všetko päťkrát

Pokiaľ si nájdete dva- až trikrát denne desať minút na jednoduché cviky, ktoré spevňujú hrudné svaly, máte vyhraté. Pri cvičení sa môžu napínať len hrudné svaly a svaly ra­mien, v žiadnom prípade nenamáhajte brušné svaly. Ak pocítite pri cvičení nepríjemné po­city v oblasti bruška, okamžite gymnastiku prerušte.

Zdroj: www.pluska.sk


Dalšie zaujímavé články


a mali pôrode ste aj sa o starať, po Ako by aby prsia zostali krásne dojčení?