Vačšie Prsia

Zväčšenie prsníkov (Augmentácia)

Apr 06, 2011 | Chirurgické zväčšovanie poprsia

Zväčšenie prsníkov pomocou implantátov sa vykonáva s veľmi dobrým estetickým výsledkom na nedostatočne vyvinutých prsníkoch mladých pacientok alebo tam, kde úbytok žľazy spôsobil mierne ovisnutie tvaru prsníkou.

Ženské prsia boli od nepamäti symbolom krásy a ženskosti. Niet preto divu, že ich tvar, symetria a tiež veľkosť výrazne ovplyvňuje psychiku ženy v prípade, že dôjde podľa jej názoru alebo názoru okolia k nejakej odchýlke. Plastika pŕs pomocou implantátov je veľmi efektná operácia, ktorá je vhodná u žien s nedostatočne vyvinutými prsníkmi alebo v prípade, že dôjde k úbytku žľazového aparátu prsníkov a koža sa len ľahko uvoľní, ako to býva napríklad po dojčení alebo schudnutí. Augmentácia môže byť využitá aj pri stranovej asymetrii, teda v situácii, kedy je potrebné riešiť pomocou zväčšenia pŕs rozdielnu veľkosť pravého a ľavého prsníka.

V prípade, že sa jedná o úpravu tvaru ovisnutých prsníkov, možno túto metódu augmentácie samostatne použiť iba do určitého stupňa povolenia. Bradavka by nemala byť výškovo pod úrovňou podprsnej ryhy. Ak tomu tak je, potom je nutné spojiť zväčšenie prsníkov a plastiku pŕs, ale za cenu jaziev rôzneho rozsahu podľa náročnosti nutnej doplnkovej modelácie pŕs. Optimálna veková hranica pre vykonanie zväčšenia pŕs je variabilná. Všeobecne odporúčame riešiť veľkosť a tvar pŕs až v čase, keď už žena neplánuje žiadne tehotenstvo, pretože plastika pŕs môže negatívne ovplyvniť funkciu žľazy pri dojčení, najmä jej tvorby dostatočného množstva materského mlieka. Ďalej tehotenstvom a dojčením dochádza niekedy k výrazným objemovým zmenám, ktoré môžu mať aj na dobrý operačný výsledok negatívny vplyv. Na druhú stranu, v prípade, že pacientka v najbližších rokoch tehotenstvo neplánuje, možno zväčšenie pŕs na jej žiadosť vykonať aj skôr, tj zhruba od 18-19 rokov v dobe zrelosti a ukončeného vývoja mliečnej žľazy. Prsné implantáty totiž vplyv na vlastné tehotenstvo nemajú a žiadnym spôsobom plod neohrozujú. Vzrastá však už spomínané riziko, že pacientka nebude môcť normálne dojčiť. Je však niekoľko pacientok po vykonanom zväčšení prsníkov, ktoré kojili normálne.

Plastika pŕs - zákrok

Hlavným predpokladom je dobrý zdravotný stav a psychická rovnováha pacientky, ktorá je pre zväčšenie pŕs sama rozhodnutá. Implantáty sa ukladajú väčšinou pod žľazu. Pri výbere implantátu u augmentácie je nutné, aby jeho veľkosť bola úmerná veľkosti žľazy, ktorá by ho mala dostatočne v celej šírke prekryť. Tvar prsníkov je potom prirodzený a plynulý. Ak tomu tak nie je, môžu byť po zväčšení prsníkov už obyčajným zrakom viditeľné hranice implantátu, ktorého okraje sú v takomto prípade kryté iba kožou. Vzniká tak tvarovo neprirodzený prechod medzi prsníkom a jeho okolím a navyše je tu podstatne väčšie riziko reakcie tkaniva a vytvorenie ohraničujúceho púzdra (kapsulou) s hrnutím implantátu. Pri zväčšení prsníkov u zvlášť malých pŕs, kde nie je žľaza takmer vôbec vyvinutá, je vhodnejšie umiestniť implantáty hlbšie pod veľký prsný sval. Docieli sa lepšie prekrytie implantátu a vytvorenie lepšieho, plynulejšieho a prirodzenejšieho tvaru prsníka. Plastika pŕs sa vykonáva v celkovej anestéze a trvá približne 40-60 minút. V prípade nutná dodatočná modelácia kožného plášťa prsníka je augmentácia náročnejšia a trvá dlhšie.

Zväčšenie pŕs - operačné prístupy

Plastika pŕs - vlastné zavedenie implantátu je najčastejšie vykonávané jedným z troch operačných prístupov: 1) asi 3 cm dlhým rezom v podpazuší, kde je jazva menej nápadná. Tento prístup sa u augmentácie používa iba v prípade kruhových (sférických) typov implantátov, ak to tvar pŕs dovoľuje. 2) 3-4 cm dlhým rezom v podprsnej ryhe. Druhý prístup zväčšenia prsníkov sa používa napríklad ak sa užijú tzv anatomické implantáty, ktoré musia byť oproti implantátom sférickým pri zavádzaní iba minimálne stlačované a presne orientované tak, aby najvyššia časť implantátu bola umiestnená najnižšie.

Toto je možné s úplnou istotou dosiahnuť práve týmto spôsobom preto, že operatér má dostatočný prehľad o priestore, kam je implantát ukladaný. 3) rezom na hranici dvorca, väčšinou v jeho dolnej polovici. Tretí spôsob prístupu zväčšenie prsníkov sa často používa v prípadoch, keď riešime zároveň problém asymetrie či vykonávame doplňujúcu modeláciu prsníkov. Druhý deň ráno po zväčšení prsníkov sa vykonáva kontrola, odstraňujú sa drény a po preväze môže byť pacientka prepustená do domáceho ošetrenia.

Po zväčšení prsníkov

Prvé dni po zväčšení pŕs je potrebné dodržiavať kľudový režim bez fyzickej záťaže. Zostáva buď celkový obväz prsníkov alebo elastický obväz hornej polovice prsníkov a podpazušia. Na prvú kontrolu a zároveň k vybratiu stehov prichádza pacientka 5.-7.deň po augmentácii. Zároveň je operatérom poučená o masáži prsníkov, ktoré sú prevenciou proti vytvoreniu väzivového púzdra okolo implantátu a ďalej pomáhajú k dobrému uloženie implantátu a tým aj prirodzenému tvaru prsníkov. Ďalšie kontroly určí lekár na základe aktuálneho stavu hojenia. Za tvarovo stabilizované môžeme prsia pokladať najskôr za 1-2 mesiace po zväčšení prsníkov, pri modelácii a asymetrii však najskôr za 3-4 mesiace. Do bežného režimu sa pacientka môže pri nekomplikovanom priebehu postupne zaraďovať po 7-10 dňoch od augmentácie. Aktívnejšie pohyb horných končatín, najmä pohyb nahor, je možný postupne do 1 mesiaca od zväčšenia prsníkov. Plná fyzická záťaž a ev. športovanie je však možné asi po 1-2 mesiacoch, podľa hojenia a stabilizácie uloženie implantátov. Potom je už možná všetka záťaž bez obmedzenia. S odstupom pol roka od zväčšenia pŕs sa odporúča začať pravidelné kontroly v prsnej poradni, ktoré by mali byť samozrejmosťou najmä u žien od 30 rokov veku. Ďalej je nutné aby sa pacientka dostavila na kontrolu k svojmu chirurgovi vždy, ak dôjde k zmene tvaru prsníkov, zmene konzistencie (stvrdnutie) prsníka alebo k zápalovým prejavom v prsníku eventuélne v podpazuší. Vhodná kontrola je aj po prudkom náraze na prsia (autonehody, pády z výšky atď), či nedošlo k prasknutiu púzdra implantátu a uvoľnenie silikónového gélu do tkaniva. Ak áno, potom je potrebné vykonať výmenu implantátu v čo najkratšom čase.


Dalšie zaujímavé články


nedostatočne s spôsobil Zväčšenie pomocou vykonáva estetickým veľmi tvaru vyvinutých implantátov sa žľazy prsníkou. ovisnutie mierne mladých tam, kde dobrým na prsníkoch prsníkov alebo pacientok výsledkom úbytok